Mbipesha shkakton kancer të zorrëve - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbipesha shkakton kancer të zorrëve

NULL NULL
27/05/2015

Adoleshentët me mbipeshë janë më të rrezikuar prej kancerit në zorrë.

Ky konstatim vie pas një studimi në Suedi që ka patur për mostër 240,000 persona, transmeton Klan Kosova.

Sipas këtij studimi adoleshentët që kanë problem me peshë, janë dyherë më të rrezikuar sesa të tjerët prej kancerit në zorrë.

Fondi i hulumtuesve botëror të kancerit, kanë dalluar një lidhje të fortë në mes të obezitetit dhe kancerit.

Kanceri i zorrëve është kanceri i tretë më i përhapur në botë, me afër 1 milonë e 400 mijë raste në vit.