Mbeti pa shtëpi, filloi të jetonte në veturë me 47 macet e tij (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbeti pa shtëpi, filloi të jetonte në veturë me 47 macet e tij (FOTO)

NULL NULL
16.06.2022 23:17

47 mace u shpëtuan, pasi u gjendën në një automjet, që ishte parkuar në mesin e vapës së madhe që kishte kapluar një zonë në Minesota të ShBA-së.

Macet e gjetura të martën po jetonin në makinë me pronarin e tyre, i cili kohët e fundit mbeti i pastrehë dhe nuk donte t’i linte ato pas, sipas hetuesit të ‘Animal Humane Society’, Ashley Pudas.

“Fatkeqësisht, me nxehtësinë dje ai kuptoi se ishte e pamundur të kujdesej për macet, dhe ai na la t’i ndihmojmë”, tha Pudas.

Pronari kishte jetuar me mace në automjet për disa kohë.

“Nxehtësia dhe lagështia e madhe e qershorit. Pa shtëpi, pa ajër të kondicionuar. Të jetosh brenda makinës së bashku me macet dhe të pasigurt se ku të drejtohesh. Ky ishte realiteti me të cilin u përball dje një anëtar i komunitetit kur një polic i shqetësuar trokiti në xhamin e makinës së tyre”, tregoi tutje Pudas.

Pavarësisht nga nxehtësia dhe kushtet josanitare, shumica e maceve kishin vetëm probleme të vogla mjekësore, raporton DailyMail, transmeton Klankosova.tv.

“Agjentët tanë të Hetimeve Humane punuan shpejt dhe me kujdes për të sjellë të katër dhjetëra kafshët përsëri në qendrën e kujdesit të organizatës. Duke variuar në moshat nga pak më pak se një vit deri në 12 vjeç, veterinerët tanë ekspertë sapo kanë filluar të ekzaminojnë çdo mace, duke ofruar vaksinime, ushqim të ekuilibruar, rehabilitim të specializuar të sjelljes. Dje, jeta e 47 kafshëve u ndryshua në mënyrë të pakthyeshme. Sot, 47 mace më në fund po shohin se si është të kesh hapësirën ku të flesh, të luash dhe atë për të ngrënë. Ky është vetëm fillimi i shansit të tyre të dytë, por ne mund të premtojmë 47 shanse të dyta”.

Macet përfundimisht do të sterilizohen dhe do të vihen në dispozicion për birësim, thanë autoritetet.

Pronari kishte hequr dorë më parë nga 14 macet që kishin jetuar në makinë. Ato u morën nga një organizatë lokale e shpëtimit.

Fotografi të maceve të shpëtuara