Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbështetja e Koresë së Veriut dhe Iranit për Rusinë ka ‘pasoja të rënda’

NULL NULL
03.04.2024 20:05
Ushtari rus, foto ilustruese
Ushtari rus, foto ilustruese

Mbështetja ushtarake e Koresë së Veriut dhe Iranit për Rusinë ka “pasoja serioze të sigurisë globale që NATO nuk mund të injorojë”, deklaroi sekretari i përgjithshëm NATO-s.

Kombi i fshehtë i Kim Jong Un-it ka transferuar raketa balistike dhe armë të tjera në Moskë, ndërsa Teherani ka furnizuar dronët Shahed, të cilët janë përdorur rregullisht për të shkatërruar dhe prishur infrastrukturën në Ukrainë.

Në këmbim, Rusia ka ofruar teknologji dhe furnizime që ndihmojnë aftësitë e saj raketore dhe bërthamore.

Perëndimi është gjithnjë e më i shqetësuar se Teherani mund të dërgojë gjithashtu raketa balistike në Rusi.

“Miqtë e Rusisë në Azi janë jetikë për vazhdimin e kësaj lufte agresioni”, tha Jens Stoltenberg teksa  ministrat u takuan në Bruksel.

Ai gjithashtu tha se Kina gjithashtu “po mbështeste ekonominë e luftës së Rusisë”.

“Kjo ka pasoja rajonale dhe globale të sigurisë”, shtoi Stoltenberg.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.