Mbështetësit e Bolsonaros brenda pallatit mundësuan trazira, thotë presidenti - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbështetësit e Bolsonaros brenda pallatit mundësuan trazira, thotë presidenti

NULL NULL
13.01.2023 00:41

Presidenti brazilian, Luiz Inácio Lula da Silva, ka akuzuar aleatët e ish-udhëheqësit Jair Bolsonaro se kanë ndihmuar në një sulm ndaj pallatit presidencial të dielën, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Lula tha se ishte i bindur që mbështetësit e Bolsonaros brenda pallatit kishin qenë bashkëpunëtorë duke lejuar rebelët të hynin në ndërtesat kryesore shtetërore. Ai u zotua të kryente një kontroll të plotë të punonjësve të pallatit në vazhdën e tentativës për kryengritje.

Rreth 1,500 njerëz janë arrestuar tashmë në lidhje me sulmin.

“Jam i bindur se dera e pallatit Planalto u hap në mënyrë që këta njerëz të mund të hynin sepse nuk pashë derën e përparme të jetë prishur. Dhe kjo do të thotë se dikush ua lehtësoi hyrjen këtu”, u tha Lula gazetarëve.

“Shumë njerëz në policinë ushtarake ishin bashkëpunëtorë”. Shtoi politikani veteran i majtë. “Kishte shumë njerëz në forcat e armatosura këtu brenda pallati] që ishin bashkëpunëtorë”.

Në vazhdën e sulmit të së dielës, Lula akuzoi zyrtarët lokalë të sigurisë – të cilët komandoheshin nga ish-ministri i drejtësisë Bolsonaro, Anderson Torres – për paaftësi ose përfshirje aktive me rebelët.

Dhe ai dyfishoi akuzat të enjten, duke u thënë gazetarëve se pallati presidencial “ishte plot me Bolsonarista dhe zyrtarë ushtarakë dhe se duan të përpiqen ta korrigjojnë këtë në mënyrë që të mund të emërojnë nëpunës civilë të karrierës – mundësisht civilë”.

“Askush që dyshohet se është një Bolsonarista i fortë nuk mund të lejohet të qëndrojë në pallat” vazhdoi ai. “Si mund të kem dikë në derën e zyrës sime që mund të më qëllojë?”

Urdhër-arrestet janë lëshuar tashmë për një mori zyrtarësh të lartë të akuzuar si “përgjegjës për veprimet dhe mosveprimet” që çuan në trazira.

Vëmendja është kthyer te ushtria, e perceptuar gjerësisht si plot me mbështetës të Bolsonaros – një ish-kapiten i ushtrisë gjatë diktaturës së fundit ushtarake.