Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbappe – Haaland, cili është më i mirë?

NULL NULL
02.02.2023 08:40

Kylian Mbappe dhe Erling Haaland konsiderohen të jenë yjet e ardhshëm të futbollit botëror.

Pyetja se kush është më i mirë mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos ka qenë tema më e nxehtë e debatit mes tifozëve në botën e futbollit për afro dy dekada. Dy legjendat mburren me statistika të jashtëzakonshme si në futbollin klub, ashtu edhe në atë ndërkombëtar dhe janë ende të fortë në mesin e të tridhjetave të tyre.

Në mesin e lojtarëve më të rinj, ka jo pak emra që tashmë janë vendosur si yje. Midis tyre, dy më të profilit janë padyshim Kylian Mbappe i Francës dhe Erling Haaland i Norvegjisë dhe mund të thuhet me siguri se Mbappe dhe Haaland aktualisht po konkurrojnë për t’u vendosur si superylli i ardhshëm i futbollit botëror.

Pra, kush ka saktësisht statistika më të mira mes Kylian Mbappe dhe Erling Haaland për momentin dhe cili lojtar mund të bëhet “dhia” e ardhshme?

Këtu janë disa statistika:

Gola për klube

Kylian Mbappe – 222

Erling Haaland – 166

Të dy yjet e nisën karrierën e tyre të lartë gjatë sezonit 2015/16. Mbappe luajti për Monacon në Ligue 1 dhe Haaland luajti për skuadrën norvegjeze Bryne.

Sezoni me golashënuesit më të mirë të sulmuesit francez ishte sezoni 2021/22, ku ai shënoi 46 gola për gjigantët e Ligue 1, PSG.

Shënimi më i mirë i Haaland ishte në sezonin 2019/20, kur ai shënoi gjithsej 44 gola për RB Salzburg dhe Dortmundin.

Asistime për klube

Kylian Mbappe – 110

Erling Haaland – 39

Mbappe edhe një herë gëzon një avantazh të qartë ndaj Haalandit në numrin e asistimeve të dhëna në futbollin e klubeve në karrierën e tij deri më sot. Francezi ka dhënë mbi 100 asistime në tetë sezone deri më tani.

Ylli i PSG-së dha më shumë asistime, 26, në sezonin 2021/22, ndërsa sulmuesi norvegjez dha 12 në sezonin 2020/21, më së shumti asistime në një sezon të vetëm deri më tani.

Gola dhe ndeshje ndërkombëtare

Mbappe – 66 ndeshje – 23 gola

Haaland – 36 ndeshhe – 21 gola

Mbappe bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2017 për Francën dhe shijoi padyshim kulmin e karrierës së tij një vit më vonë, kur udhëhoqi Les Bleus drejt lavdisë së Kupës së Botës.

Haaland, nga ana tjetër, bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2019, por ende nuk ka marrë një shans për të shkëlqyer në një turne të madh, shkruan Goal, transmeton Klankosova.tv.

Trofe për klube

Tituj të ligave

Mbappe – 5

Haaland – 2

Kompeticione për kupa

Mbappe – 7

Haaland – 2

Kylian Mbappe ka fituar pesë tituj të ligës dhe shtatë gara të mëdha me eliminim direkt në karrierën e tij deri më tani. Nga pesë titujt e ligës, katër erdhën me PSG-në dhe një me Monacon.

Haaland ka fituar dy tituj të ligës dhe dy gara të mëdha kupa. Titujt e ligës që Haaland fitoi ishin në Austri me Red Bull Salzburg.

Trofe ndërkombëtarë

Kupa të Botës

Mbappe – 1

Haaland – 0

UEFA Nations League

Mbappe – 1

Haaland – 0

Mbappe luan për një kombëtare shumë më të fortë në Francë kur krahasohet me Haalandin që luan për Norvegjinë.

Lojtari i PSG-së ka fituar tashmë dy trofe të mëdhenj ndërkombëtarë në karrierën e tij deri më tani. Ai ndihmoi Francën të fitonte Kupën e Botës në 2018 dhe UEFA Nations League në sezonin 2020-21.

Haaland, nga ana tjetër, ende nuk ka fituar një garë ndërkombëtare me kombëtaren e tij. /Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.