Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Matthew Miller emërohet zëdhënës i DASh-it

NULL NULL
12.04.2023 00:11
matthew miller

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, ka emëruar, Matthew Miller, në pozitën e zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit.

Blinken ka thënë se Miller nuk është i huaj për të lundruar dhe komunikuar në sfida komplekse globale si ato me të cilat përballemi sot, njofton Klankosova.tv.

“Sot, unë do të emëroj Matthew Miller si zëdhënësin e ardhshëm të Departamentit të Shtetit. Përfitova shumë nga mençuria e Matt, përvoja e tij në qeverisje dhe kuptimi i tij i thellë i politikës së jashtme, kur ai u caktua për të kryesuar nominimin tim. Matt u rrit edhe një herë në muajt e parë të pushtimit të mëtejshëm të Ukrainës nga Rusia, kur mori lejen për t’u bashkuar me Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të udhëhequr të gjithë komunikimet dhe shtrirjen tonë të qeverisë si pjesë e mbështetjes sonë për sovranitetin dhe mbrojtjen e Ukrainës. Pasi ka shërbyer më parë si Drejtor i Zyrës së Çështjeve Publike dhe zëdhënës i Prokurorit të Përgjithshëm Eric Holder në Departamentin e Drejtësisë, Matt nuk është i huaj për të lundruar dhe komunikuar në sfida komplekse globale si ato me të cilat përballemi sot” ka thënë Blinken.

Mes tjerash, Blinken i ka uruar shumë suksese në punë Millerit, për të cilin ka thënë se mezi pret që të bashkëpunojë.

“Dua të falënderoj gjithashtu Vedant Patelin, jo vetëm për ngritjen në detyrë si ushtrues detyre i zëdhënësit, por për punën e tij të vazhdueshme si Zëvendës Zëdhënës kryesor. Matt, së bashku me Vedant dhe pjesën tjetër të Zyrës së Zëdhënësit, do të vazhdojnë angazhimin e Departamentit për akses dhe transparencë. I jam mirënjohës Matit që edhe një herë pranoi t’i shërbejë vendit të tij dhe mezi pres të përfitoj edhe një herë nga këshillat dhe ekspertiza e tij”, ka thënë Blinken.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.