Martesa mund të parandalojë diabetin e tipit 2, sugjeron një studim i ri - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Martesa mund të parandalojë diabetin e tipit 2, sugjeron një studim i ri

NULL NULL
08.02.2023 09:24

Studimet e mëparshme zbuluan se martesa ka një sërë përfitimesh shëndetësore në krahasim me të qenit beqar. Do të doja të më dërgonin email për ofertat, ngjarjet dhe përditësimet nga The Independent. Lexoni njoftimin tonë të privatësisë

Të qenit i martuar mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2, pavarësisht nëse lidhja është e lumtur, sugjeron një studim, shkruan Independent, transmeton Klankosova.tv.

Një studim i ri, i cili shqyrton nivelet e sheqerit në gjak tek njerëzit e moshuar, zbuloi se të qenit i martuar ose të jetuarit së bashku ndihmon në mbajtjen nën kontroll të nivelit të sheqerit në gjak, pavarësisht nëse lidhja është e lumtur apo e tensionuar.

Hulumtimi, i cili u krye nga ekspertë të Universitetit të Luksemburgut dhe Universitetit të Otavës në Kanada, shqyrtoi të dhënat nga Studimi Longitudinal Anglez i Plakjes mbi 3,335 të rritur të moshës 50 deri në 89 vjeç, të cilët nuk kishin diabet në fillim të studimit.

Studimi pyeti pjesëmarrësit nëse kishin një burrë, grua ose partner me të cilin jetonin dhe iu bënë pyetje për të ekzaminuar nivelin e tendosjes dhe mbështetjes brenda marrëdhënies, si dhe për të matur nivelet e tyre të HbA1c (glukozës në gjak).

Të dhënat treguan se 76 për qind e njerëzve në studim ishin të martuar ose jetonin së bashku dhe zbuluan se cilësia e marrëdhënies nuk bënte një ndryshim domethënës në nivelet mesatare të glukozës në gjak.

Kjo sugjeron që të kesh një marrëdhënie mbështetëse ose të tendosur është më pak e rëndësishme për parandalimin e diabetit të tipit 2 sesa të jesh në një marrëdhënie fare.

Studiuesit arritën në përfundimin: “Në përgjithësi, rezultatet tona sugjeruan se marrëdhëniet martesore/bashkëjetuese ishin të lidhura në mënyrë të kundërt me nivelet e HbA1c, pavarësisht nga dimensionet e mbështetjes ose tendosjes bashkëshortore.

“Në mënyrë të ngjashme, këto marrëdhënie duket se kanë një efekt mbrojtës kundër niveleve të HbA1c mbi pragun para diabetit.”

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se martesa ka një sërë përfitimesh shëndetësore krahasuar me të qenit beqar, duke përfshirë jetë më të gjatë, më pak goditje dhe sulme në zemër, më pak depresion dhe ushqim më të shëndetshëm, transmeton Klankosova.tv

Një studim i Universitetit Rutgers në SHBA zbuloi vitin e kaluar se njerëzit që qëndrojnë zgjuar deri vonë janë në rrezik më të madh të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2 për shkak të ndryshimeve metabolike të përcaktuara nga modelet e gjumit.

Të dhënat e përdorura në hulumtimin e publikuar në revistën Diabetologia, zbuluan se 43 për qind e njerëzve me diabet të tipit 2 kishin depresion, krahasuar me 29 për qind një dekadë më parë, transmeton Klankosova.tv.