Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Maqedonci, delegacionit gjerman: Synimi ynë, anëtarësimi në NATO

NULL NULL
28.02.2024 16:45
Ejup Maqedonci
Foto: Ministria e Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, sot mirëpriti në takim anëtarët e Komitetit të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Bundestagut gjerman.

Në njoftimin e Ministrisë e Mbrojtjes thuhet se Maqedonci njoftoi të pranishmit mbi situatën e sigurisë në vend.

“Veçanërisht, ministri theksoi kërcënimin që paraqesin bazat ushtarake të Serbisë, të vendosura përgjatë kufirit me Kosovën, për stabilitetin e vendit dhe rajonit, duke pohuar që duhet të ishte shqetësim për gjithë faktorin ndërkombëtar”, thuhet në njoftim.

Ndër tjera, Maqedonci i informoi anëtarët e këtij Komiteti për kapacitetet aktuale që FSK ka për të garantuar mbrojtjen e tërësisë territoriale.

“Ai ritheksoi se synimi ynë si shtet është anëtarësimi në NATO, sipas standardeve të së cilës aleancë po vazhdohet me implementimin e Planit Gjithëpërfshirës të Tranzicionit, ndërtimin e kapaciteteve profesionale dhe operacionale të ushtrisë tonë”, thuhet tutje në njoftim.

Në fund të takimit, ministri shprehu mirënjohjen për mbështetjen e gjatë të shtetit gjerman ndaj Kosovës, praninë e shtuar të trupave gjermane në kuadër të KFOR-it, si dhe angazhimin e këtij Komiteti në drejtim të thellimit të bashkëpunimit ndërmjet vendeve në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Ky komitet ishte i udhëhequr nga kryetarja e këtij Komiteti, Marie Agnes Strack Zimmermann. Gjithashtu, në këtë takim ishte komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, zëvendësministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, zëvendësekretari i Përgjithshëm i MM-së, Gafurr Dugolli, atasheu ushtarak i FSK-së në Gjermani, nënkolonel Besim Gashi dhe shefja e kabinetit të ministrit Maqedonci, Afërdita Zeqiri. /Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.