Macron takon presidentin kinez për të nxitur presion ndaj Putinit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Macron takon presidentin kinez për të nxitur presion ndaj Putinit

NULL NULL
06.04.2023 10:54

Presidenti francez, Emmanuel Macron është takuar me homologun e tij kinez, Xi Jinping, në Sallën e Madhe të Popullit në Pekin.

Macron ka thënë se dëshiron të angazhojë Kinën drejt një përgjegjësie të përbashkët për paqen në Ukrainë, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Sipas zyrtarëve francezë, ai planifikon t’i kërkojë Xi-t të përdorë ndikimin e Pekinit me presidentin rus, Vladimir Putin.

Por kryeministri francez nuk priste një ndryshim të madh në pozicionin kinez, thanë ata.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.