13:58, 16 Korrik 2019

Presidenti francez Emmanuel Macron ka përfunduar vizitën dyditore në Serbi dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq e shoqëroi atë në  Aeroportin “Nikola Tesla’ në Beograd.

Vuçiq e përcolli kreun e shtetit francez me tepihë të kuq dhe Gardën e Ushtrisë Serbe.

Macron në këtë vizitë pati takime zyrtare dhe aktivitete të tjera gjatë së hënës, të vulosur nga adresimi i tij në Monumentin e Falënderimeve të Francës.

Në ditën e ditë të qëndrimit të tij atje, Macron, së bashku me Vuçiq, biseduan me studentët e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO) nga i gjithë rajoni.

Në Beograd presidenti francez dërgoi mesazhe të qarta për Kosovën, integrimin evropian dhe bashkëpunimin midis Serbisë dhe Francës.

Ai theksoi se do të angazhohet për të ripërtërirë dialogun dhe për të arritur marrëveshje të qëndrueshme dhe kompromisi, dhe premtimin do të mbajë një takim të veçantë me udhëheqësit Beogradit, Prishtinës dhe kancelaren gjermane Angela Merkel, për të mundësuar arritjen e marrëveshjes, transmeton Klan Kosova.

Macron theksoi se BE-ja duhet të reformohet në mënyrë që të jetë e gatshme të pranojë Serbinë, se Serbia është një vend i madh evropian dhe një komb që ka vendin e saj në Evropë, por që në vetvete duhet të vazhdojë rrugën e reformave, transmeton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë