Macron: Kushtet e Putinit për armëpushim janë të papranueshme - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Macron: Kushtet e Putinit për armëpushim janë të papranueshme

NULL NULL
10.03.2022 19:08

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë se kushtet e vendosura nga homologu i tij rus, Vladimir Putin, për një armë pushim në Ukrainë s’janë të pranueshme për askënd

“Unë nuk shoh një zgjidhje diplomatike në orët e ardhshme apo edhe ditët në vijim,” u tha Macron gazetarëve në Versajë përpara një samiti të liderëve të Bashkimit Evropian që do të përqendrohet në pushtimin rus të Ukrainës, zgjidhjet për rritjen e çmimeve të energjisë, gazit, naftës si dhe varësinë më të pakët nga Rusia

Presidenti francez më tej tha se është optimist për një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës në orët e ardhshme, por shtoi se duhet të jetë edhe realist, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, Macron tha se lufta në Ukrainë është një tragjedi njerëzore, politike e humanitare, por edhe do të çojë në ripërcaktimin e plotë të arkitekturës së Evropës.