10:01, 19 Gusht 2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të pres në një takim homologun e tij rus, Vladimir Putin para se të nisë samiti i G7 në Biarritz.

Ai pritet që ta bindë Putinin për të ndihmuar për t’i dhënë fund konfliktit në lindje të Ukrainës, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Presidenti francez beson se arritja e Volodymyr Zelensky si President i Ukrainës mund të jetë fillimi i një epoke në mes të dyja vendeve.

Putin dhe Macron do të takohet në Bregancon në jug të Francës, pak ditë përpara se të mirëpres krerët botërorë.

Konkurs Pune

Lexo më shumë