Lushtaku (PDK): Qeveri hipokrite, po hap dyert për produktet serbe

Lushtaku (PDK): Qeveri hipokrite, po hap dyert për produktet serbe

NULL NULL
2 months më parë

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku, e ka quajtur Qeverinë Kurti hipokrite duke iu referuar shfuqizimit të vendimit të vitit 2016 për taksën e vendosur për bllokat ndërtimorë të importuar nga Serbia.

Sipas tij, pas këtij vendimi vendi do të vërshohet nga produkte serbe duke shtuar se me vendimet e saj qeveria po mbyll dyert për Shqipërinë e po hap ato me Serbinë.

Madje ai ka paralajmëruar se do të kërkojnë edhe interpelanca dhe debate për këtë çështje, siç tha, për t’ia treguar fytyrën e vërtetë të kësaj qeverie.

“Ne kemi marrë me shume shqetësim këtë ngjarje, kjo është Qeveri hipokrite, tash le më që po qesin pengesë, por po largojnë edhe ligje dhe do të vërshohemi nga produkte serbe në Kosovë”.

“Po hapin dyert për Serbinë dhe po mbyllin dyert për Shqipërinë. Ata janë vetëm kundër produkteve vendore. Do ta shqyrtojmë këtë vendim, do të kërkojmë edhe interpelanca edhe debate ku do të tregojmë fytyrën e vërtetë të kësaj Qeveria që e ka pas për qëllim veç marrjen e pushtetit”, tha Lushtaku.