Lukashenko: Nuk ka mobilizim në Bjellorusi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lukashenko: Nuk ka mobilizim në Bjellorusi

NULL NULL
23/09/2022

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka thënë se nuk po planifikon një regjistrim të trupave pasi aleati i ngushtë Rusia njoftoi se po thërriste qindra mijëra rezervistë për luftën në Ukrainë.

“Mobilizimi është në Rusi. Nuk do të ketë mobilizim (këtu)”, citoi media shtetërore bjelloruse të thoshte Lukashenko, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti, në pushtet që nga viti 1994, tha se po komentonte thashethemet se ai planifikonte të shpallte masa të reja në Bjellorusi për të mbështetur pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Rusia është mbështetësi kryesor i Bjellorusisë dhe të dy fqinjët janë pjesë e një të ashtuquajturi “shtet bashkimi” pa kufij.

Rusia dislokoi forca, raketa dhe avionë në territorin Bjellorusi nën pretekstin e stërvitjeve ushtarake përpara nisjes së pushtimit të saj dhe më pas dërgoi trupa në Ukrainë kur filloi ofensivën më 24 shkurt.

Bjellorusia kufizohet me Ukrainën veriore.