Lukashenko: Bjellorusia e përgatitur për të ofruar më shumë mbështetje për Rusinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lukashenko: Bjellorusia e përgatitur për të ofruar më shumë mbështetje për Rusinë

NULL NULL
31.01.2023 19:37

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se vendi i tij është i gatshëm t’i ofrojë më shumë mbështetje Rusisë në konfliktin e saj me Ukrainën.

Ai i bëri komentet gjatë një vizite shtetërore në Zimbabve dhe nuk tha se çfarë lloj ndihme do të ofronte, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Ndërkohë që nuk ka furnizuar asnjë trupë për konfliktin, Bjellorusia e ka lejuar Rusinë ta përdorë atë si pikënisje për ushtarët e Vladimir Putinit.

Vendet aktualisht po kryejnë stërvitje të përbashkëta ushtarake.