18:58, 29 Korrik 2018

Britaniku, Luis Hamilton, ka dal i pari në garën e Formula 1 që u organizua në Hungari.

Luis Hamilton ka fituar garën me 17 sekonda epërsi, duke grumbulluar 27 pikë, e kjo i la pas 19 garuesit e tjerë, shkruan BBC, njofton Klan Kosova.

Vendin e dytë e ka zënë Ferrari me gjermanin Vettel i cili u rendit pas Hamiltonit.

Ferrari humbi shansin më të mirë për të sfiduar shoferin e Mercedes, duke u vonuar në një pikë ndalimi të Sebastian Vettel. Ishte një gabim kritik që mund t’i kishte kushtuar Vettel me vendin e dytë,  por ai luftoi përsëri dhe kaloi Bottas me pesë xhiro për të shkuar.

Pavarësisht nga drama e fundit, e rëndësishme është se Ferrari ka humbur dy gara me radhë, të cilat mund t’i kishin fituar në rrethana të ndryshme. Avantazhi i Hamiltonit me nëntë gara të fituara, e vë atë në një pozitë të fortë për sezonin në Belgjikë në fund të gushtit.