Luftëtarët e Azovstalit do të përballen me një 'gjykatë ndërkombëtare' thotë Rusia - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Luftëtarët e Azovstalit do të përballen me një ‘gjykatë ndërkombëtare’ thotë Rusia

NULL NULL
1 month më parë

Luftëtarët ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal, të kapur nga forcat ruse në fund të javës së kaluar, mund të përballen me një “gjykatë ndërkombëtare”, tha kreu i mbrojtësit rus të Donetskut.

“Plani është që të organizohet gjykata ndërkombëtare edhe në territorin e republikës”, u citua Denis Pushilin nga agjencia e lajmeve Interfax.

Pushilin shtoi se për momentin statuti për gjykatën është duke u përpunuar.

Ai tha më herët se dymijë e 439 njerëz nga Azovstal ishin në paraburgim, duke përfshirë disa shtetas të huaj, megjithëse ai nuk dha detaje.

Anëtarët e familjes së luftëtarëve të fabrikës së çelikut, të cilët vinin nga një sërë njësish ushtarake dhe të zbatimit të ligjit, kanë kërkuar që atyre t’u jepen të drejtat si robër lufte dhe përfundimisht të kthehen në Ukrainë.

Më herët sot, zëvendësministri i Jashtëm rus tha se nuk po përjashtonte mundësinë e diskutimit të një shkëmbimi të të burgosurve me Kievin.