Lufta në Ukrainë: Humbje të rënda raportohen ndërsa lufta për Bakhmutin është ndezur - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lufta në Ukrainë: Humbje të rënda raportohen ndërsa lufta për Bakhmutin është ndezur

NULL NULL
13.03.2023 10:39

Ukraina dhe Rusia kanë raportuar se kanë shkaktuar humbje të mëdha ndërsa beteja për Bakhmut po vazhdon.

Moska është përpjekur të marrë qytetin lindor të Ukrainës për muaj të tërë, shkruan BBC, transmeton Klankosvoa.tv.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ruse kishin pësuar më shumë se 1,100 vdekje në ditët e fundit, me shumë të tjerë të plagosur rëndë.

Rusia tha se kishte vrarë më shumë se 220 pjesëtarë të shërbimit ukrainas gjatë 24 orëve të fundit.

BBC nuk është në gjendje të verifikojë numrat e dhënë nga asnjëra palë.

Analistët thonë se Bakhmut ka pak vlerë strategjike, por është bërë një pikë qendrore për komandantët rusë që kanë luftuar për të dhënë ndonjë lajm pozitiv në Kremlin.

Pushtimi i këtij qyteti do ta afronte Rusinë pak më afër qëllimit të saj për të kontrolluar të gjithë rajonin e Donetsk, një nga katër rajonet në Ukrainën lindore dhe jugore.