Luanesha e 'zhdukur' është parë në parkun kombëtar të Çadit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Luanesha e ‘zhdukur’ është parë në parkun kombëtar të Çadit

NULL NULL
20.04.2023 22:40
luanesha

Një luaneshë është parë në Parkun Kombëtar Sena Oura të Çadit, ku macet e mëdha nuk janë parë që nga viti 2004 dhe besohet se janë zhdukur deri më tani.

Fotoja e luaneshës u publikua nga një ekip konservatorësh nga qeveria e Çadit dhe Shoqëria e Ruajtjes së Kafshëve të Egra me bazë në Nju Jork (WCS).

“Imazhi shfaq një luaneshë të rritur, shumë të shëndetshme, rreth pesë vjeç,” i tha BBC-së drejtori ekzekutiv i WCS Big Cat Program, Luke Hunter, transmeton Klan Kosova.

“Jam i sigurt se ajo nuk është vetëm”, shtoi ai.

Imazhi – i marrë nga një kamerë në distancë në zonën e mbrojtur në shkurt – u publikua të enjten.

“Kjo është jashtëzakonisht inkurajuese sepse femrat kryesore janë themeli i çdo popullate luani dhe ato nuk janë endacakë të mëdhenj: ato banojnë në zona që kanë pre dhe janë të sigurta për të rritur këlyshët e tyre”, tha Dr Hunter.

Ai shtoi se prania e saj ishte një shenjë e hershme e luanëve që po shëroheshin në një park kombëtar ngjitur në Kamerun.

Në vitin 2014, Unioni autoritar Ndërkombëtar për Ruajtjen e Listës së Kuqe të Llojeve të Kërcënuara të Natyrës arriti në përfundimin se luanët ishin zhdukur në Sena Oura.

WCS thotë se rajoni “përjetoi një periudhë gjuetie të pamëshirshme dhe të organizuar më shumë se një dekadë më parë, por që atëherë ka përfituar nga një angazhim shumë i fortë ndaj ruajtjes nga qeveritë e Kamerunit dhe Çadit”.

“Kjo ka prodhuar mbrojtje më të mirë të parqeve kombëtare dhe popullatat e kafshëve të egra tani kanë filluar të rikuperohen”, shton organizata.

 

Dr Hunter thotë se ka rreth 22,000-24,000 luanë të mbetur në natyrë, shumica dërrmuese e të cilëve klasifikohen si nën-specie e luanit jugor vendas në Afrikën lindore dhe jugore.

Ka më pak se 1000 luanë veriorë në Afrikën perëndimore dhe qendrore, dhe ata janë “veçanërisht të rrezikuar dhe të çmuar”, shton ai.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.