LIVE| Abazoviq nuk i mbijeton mocionit, rrëzohet nga pushteti - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

LIVE| Abazoviq nuk i mbijeton mocionit, rrëzohet nga pushteti

NULL NULL
19/08/2022

1:21 – Abazoviq: Shpresojmë që pas zgjedhjeve shpejtë të formohet qeveria e re

Është votuar mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, i cili është rrëzuar nga pushteti.

Pas votimit të mocionit ai ka mbajtur një konferencë për media.

Abazoviq është përgjigjur në pyetjen e Klan Kosovës se cilat janë planet e tij pas mocionit.

Ai ka thënë se shpresojnë që së shpejti pas zgjedhjeve të formohet qeveria e re.

“Shpresojmë që shumë shpejtë do të arrijmë që pas zgjedhjeve të formojmë qeveri të re dhe të shkojmë në drejtimin evropian”, është shprehur ai.

1:10 -Deklarohet Abazoviq: Jemi të gatshëm t’ia dorëzojmë stafetën kujtdo

Është votuar mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, mocion të cilit ai nuk i ka mbijetuar dhe është rrëzuar nga pushteti.

E pas kësaj ai ka thënë se qeveria aktuale do të mbahet mend si qeveria që zgjati më pak, por mori vendimet më të vështira.

Ai tha se ndihej shumë krenar, duke shtuar se shumë gjëra në Mal të Zi tani janë më të qarta.

“Po i shpall koalicionin e ri Milo Gjukanoviqit dhe Aleksa Beçiqit, shpresoj që shpejt të bien dakord për qeverinë. Jemi të gatshëm t’ia dorëzojmë stafetën kujtdo që shpresojmë se do ta udhëheqë më mirë vendin”, tha ai.

Ai tha se PDSH-ja e ka mbështetur Qeverinë edhe pse kanë vlera të ndryshme, duke shtuar se personalisht ndjen se situata është lehtësuar plotësisht që sot, njofton Klan Kosova.

“Më vjen keq që krimi i organizuar ende përdor tentakula, do të kujtohemi si një qeveri që zgjati pak, por mori vendimet më të vështira”, tha ai.

Ai përsëriti se nuk do të marrë pjesë në qeverinë e rindërtuar, duke shtuar se beson se nuk do të marrë pjesë as Partia Popullore Socialiste (PKSH).

“Është logjike që dikush tjetër të marrë iniciativën. Le të ulen Beçiq, Gjukanoviq dhe Shehoviq dhe të bien dakord për një koalicion”, tha ai.

I pyetur se si mund të planifikohen zgjedhjet nëse nuk ka Gjykatë Kushtetuese, ai tha se duhet kërkuar nga DPS-ja.

“Do të bëjmë gjithçka për të vazhduar pa kufizime sikur të mos kishte rënë qeveria. Pra nuk do të ndikojë në punën që është funksionale”, u shpreh tutje ai.

00:54 – Abazoviq nuk i mbijeton mocionit, rrëzohet nga pushteti

Është votuar mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, mocion të cilit ai nuk i ka mbijetuar dhe është rrëzuar nga pushteti.

Gjithsej 50 deputetë votuan pro shkarkimit të qeverisë së Abazoviqit, njofton Klan Kosova.

Pas përfundimit të votimit, Abazoviq ka dalur nga salla për të mbajtur një konferencë për media, ku tha se shpresojnë që së shpejti pas zgjedhjeve të formohet qeveria e re.

00:45- Pas pak pritet të fillojë votimi i mocionit ndaj Abazoviqit

Pas pak pritet të votohet mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Kjo seancë ka filluar që nga mëngjesi i sotëm, njofton Klan Kosova.

Ndryshe, Abazoviq ka mbajtur edhe fjalimin e fundit për sonte, ku ka falënderuar ministrat për punën në 100 ditë qeverisje.

21:48 Paviçeviq, demokratëve: Nëse bie qeveria, duhet të mbani përgjegjësi për ngjarjet që do vijnë

Srdan Paviçeviq, deputet i koalicionit “E zeza mbi të bardhë”, tha se e priste lëvizjen e demokratëve dhe se dëshira e tyre për ta zëvendësuar këtë qeveri është realiste.

“Shpresoj që kolegët nga Mali i Zi Demokratik të propozojnë ide dhe vizione të forta në periudhën e ardhshme”, tha Paviçeviq, njofton Klankosova.tv.

Ai u tha demokratëve se nëse do të zëvendësojnë Qeverinë sonte do të duhet të mbajnë përgjegjësi për të gjitha ngjarjet që do të pasojnë.


20:51: Rinis seanca e mocionit ndaj Abazoviq

Ka rinisur seanca në të cilën pritet të votohet mocioni ndaj kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Kuvendi shkoi në pushim në ora 16:20, ndërsa u kthye vetëm pak minuta më parë, njofton Klankosova.tv.

Nuk dihet nëse Abazoviq do t’i mbijetojë këtij mocioni, por ajo që dihet deri më tani është se vetë kryeministri ka pasur disa takime me partitë parlamentare në Mal të Zi, ku është folur për një reformim të mundshëm të qeverisë.


19.49 Mocioni ndaj Abazoviq, seanca nuk po nis as gati pas tre orëve

Anise Kuvendi i Malit të Zi mori pauzë njëorëshe, seanca për mocionin e mosbesimit ndaj kryeministrit Dritan Abazoviq, nuk ka filluar për thuajse as tre orë pas saj.

Klan Kosova është duke ndjekur nga afër çdo detaj të këtij zhvillimi, megjithatë ende nuk është konfirmuar nëse ose jo, do të vazhdojë seanca e mosbesimit ndaj Abazoviqit.

Kohën e pauzës në 16.20 e njoftoi kryetarja e Kuvendit të Malit të Zi, Danjiela Duroviq.


18:45 “Prava Crna Gora” e gatshme ta tërheq mocionin ndaj Abazoviq veç nëse arrihet një marrëveshje

Partia Prava Montenegro është e gatshme të tërheq mocionin e mosbesimit të thirrur për 2 shtator që synim ka të rrëzojë nga pushteti kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq, nëse arrihet një marrëveshje.

Lideri i këtij subjekti, Marko Milaçiq tha pas takimit me Abazoviq se janë dëgjuar disa mesazhe se kryeministri aktual duhet të japë dorëheqjen, për të cilat ai është përgjigjur se mekanizmi do të kthehet në duart e presidentit Milo Gjukanoviq.

“U ra dakord që propozimi të miratohet në kuadrin e 32 deputetëve, pas së cilës nisma me shkrim do t’i dorëzohet Malit të Zi Demokratik, nëse arrihet një marrëveshje, jam i gatshëm ta tërheq vendimin për mosbesimin e Qeverisë”, tha Milaçiq, njofton Klankosova.tv.

Ai tha se deputetët presin që Abazoviq të paraqesë një plan të detajuar të parimeve dhe perspektivës së qeverisë.

“Ta harmonizojmë dhe nëse ka konsensus le t’ia propozojmë demokratëve, kemi kohë për këtë, Kuvendi duhet të zgjasë shumë, jo vetëm sot. Nëse nuk marrim një plan konkret përpara votimit, kjo do të thotë se dikush nuk dëshiron një marrëveshje dhe pastaj do të shohim se si do të zhvillohen gjërat”, u shpreh Milaçiq, njofton Klankosova.tv.


18:28 Abazoviq e Mandiq flasin për një reformim të mundshëm të qeverisë

Deputeti serb i Frontit Demokratik në Mal të Zi, Andrija Mandiq, pas takimit me kryeministrin Dritan Abazoviq tha se janë duke biseduar për një reformim të mundshëm të qeverisë.

Sa i përket seancës së kuvendit në të cilën po mbahet mocioni i mosbesimit, Mandiq tha se “nuk dihet a vazhdon, parlamenti i ka punët e veta”, njofton Klankosova.tv.

Siç mëson Klankosova.tv, tani kryeministri Dritan Abazoviq është duke e shqyrtuar mundësinë për një reformim të mundshëm.

Kujtojmë se më herët në një deklarim për Klan Kosova, kryeministri Abazoviq tha se ndihet tejet i relaksuar sa i përket çështjes së mocionit.


17:40  Flet Abazoviq: Jam shumë i relaksuar – menduan se ua mbrojë krimin që e bën për 30 vjet

Dritan Abazoviq është deklaruar sot ekskluzivizht për Klan Kosovën, duke thënë se po ndjehet tejet i relaksuar, pavarësisht mocionit të mosbesimit që është nisur drejt tij për ta rrëzuar nga posti i kryeministrit të Malit të Zi.

I pyetur rreth qëndrimit të tij se në Mal të Zi, po i shqetëson fakti se ai është shqiptar, Abazoviq deklaroi tutje se kjo nuk është i vetmi shkak për mosbesimin ndaj tij.

‘’Kjo nuk është e vetmja arsye, por ata kanë menduar se ua mbrojë krimin që ata e bënë në të kaluarën 30 vjet më parë’’, u shpreh ai për Klan Kosovën.


16:33 Pauzë 1 orëshe në seancën e mosbesimit ndaj Abazoviqit

Kryetarja e Kuvendit të Malit të Zi, Danijela Duroviq, e ka çuar në pauzë prej 1 orëshe seancën në të cilën po mbahet mocioni për rrëzimin e Qeverisë Abazoviq.

Ajo tha se këtë vendim e ka marrë në pajtueshmëri të grupeve parlamentare dhe se kjo pauzë, sipas saj është edhe në “interes të kryeministrit”, shkruan Vijesti, transmeton Klankosova.tv.

Kujtojmë se sot po vazhdon të mbahet seanca e mosbesimit ndaj qeverisë të Dritan Abazoviq, ku mocionin e kanë nënshkruar 36 deputetë ndërsa për rrëzimin e tij nga posti i të parit të qeverisë duhen 41 deputetë.


15:40 – Abazoviq: Boshkoviq dhe Konjeviq ekzekutorët politikë të destabilizimit të shtetit

Kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, akuzoi zyrtarët e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) dhe Partisë Socialdemokrate (SDP), Predrag Boshkoviq dhe Rashko Konjeviç, se janë pjesë e një plani që e shtyn Malin e Zi drejt destabilizimit.

Ai këtë e ka thënë teksa ka folur për destabilizimin e afërt të shtetit, pas kapjes së cigareve në Portin e Tivarit, duke e lidhur me ish-zyrtarë të lartë të Administratës së Policisë, Prokurorisë Speciale të Shtetit dhe kompanisë ndërtimore Bemax, shkruan Vijesti, transmeton Klankosova.tv.

“Kush janë interpretuesit politikë të destabilizimit të Malit të Zi – Rashko Konjeviq (SDP) dhe Pegja Boshkoviq (DPS). Zbatuesit politikë të kësaj. E pyes kolegun Boshkoviq nëse ka qenë në takimin në Bandiqi pas 30 gushtit me ekipin e përmendur?A ishte ai pjesë e asaj bisede? Ishte për të mos njohur rezultatet, por për të filluar kaos në rrugët e Malit te Zi? E ekspozova plotësisht at\ë oktapod dhe zor se mund të kthehet, edhe nëse formoni një qeveri në të cilën do të këni ndikim dhe popullit tuaj. Po thërras një Prokurori Speciale të Shtetit për të verifikuar këto pretendime dhe për të vënë drejtësinë në lidhje me mua dhe këdo tjetër”.

Konjeviq është aktual dhe Boshkoviç ish-ministër i Mbrojtjes. Abazoviq deklaroi se “këta janë njerëzit që po e shtyjnë Malin e Zi drejt destabilizimit”.

“Unë pohoj se, do të fusja dorën në zjarr. Shpjegova për Mportalin, më duhet të sqaroj për Portalin Analitika, edhe për Pobjedën, edhe për Drashko Gjuranoviqin, edhe për Darko Shukoviqin, edhe për Ljub Filipoviqin, edhe për shume te tjere.Po shpjego se cili eshte narrativa dhe kush financon kë… Më lejoni të pyes nga i kanë marrë apartamentet, kush i ka shlyer kreditë…”

Abazoviq deklaroi se është i gatshëm të zbulojë “të gjitha gjërat që fshihen nën qilim”.

“Përkundrazi janë masa sekrete që u kryen ndaj skallarëve dhe që ish-PSP-ja përfundoi në media. Unë e ftoj SDT-në të kontrollojë se si erdhën tek ata dhe ofroj të ofroj gjetjet e mia. Në ndërkohë vritet djali i Zoran Lazoviqit – Petari, e më pas në Bemax fillon përleshja dhe ndahen mes tyre. Njërin e ruajnë 22 persona të armatosur, ndërsa tjetri nuk e di numrin e saktë, por asgjë më pak. Kur piramida bie, ata tërheqin një ACE në mëngë – Marrëveshja Themelore. Po zhvillohet një aksion i organizuar për destabilizimin e shtetit. DPS po e shtyn Malin e Zi në probleme të mëdha me këtë politikë. Nuk e di nëse presidenti i DPS-së merr më shumë vendime në emrin tuaj apo është shantazhuar”. dhe më pas brenda Bemax fillon një përleshje, kështu që ata ndahen mes tyre. Njërin e ruajnë 22 persona të armatosur, ndërsa tjetri nuk e di numrin e saktë, por asgjë më pak”.

“Kur piramida bie, ata tërheqin një ACE në mëngë – Marrëveshja Themelore. Po zhvillohet një aksion i organizuar për destabilizimin e shtetit. DPS po e shtyn Malin e Zi në probleme të mëdha me këtë politikë. Nuk e di nëse presidenti i DPS-së merr më shumë vendime në emrin tuaj apo është shantazhuar”. dhe më pas brenda Bemax fillon një përleshje, kështu që ata ndahen mes tyre. Njërin e ruajnë 22 persona të armatosur, ndërsa tjetri nuk e di numrin e saktë, por asgjë më pak. Kur piramida bie, ata tërheqin një ACE në mëngë – Marrëveshja Themelore. Po zhvillohet një aksion i organizuar për destabilizimin e shtetit. DPS po e shtyn Malin e Zi në probleme të mëdha me këtë politikë. Nuk e di nëse presidenti i DPS-së merr më shumë vendime në emrin tuaj apo është shantazhuar”.


15:00 – Mosbesimi ndaj Abazoviq, Nimanbegu: Shqiptarët kanë çështje të hapura me Kishën Serbe

Në Kuvendin e Malit të Zi është duke u mbajtur seanca për mocionin e mosbesimit ndaj kryeministrit Dritan Abazoviq.

Deputeti shqiptar Genci Nimanbegu i cili e nuk e ka përkrahë mocionin, e ka vlerësuar punën e kryeministrit me atë që ka realizuar integrimin e pakicave në administratë dhe hapjen e ciklit të investimeve.

Me këtë – shtoi ai, popullit i keni dhënë shpresën kurse me nënshkrimin e marrëveshjes me Kishën Ortodokse Serbe ia keni humbur atë.

Pastaj pyeti “pse kaq shpejt e keni bërë marrëveshjen me kishën ortodokse serbe, pse po votojnë të gjithë kundër kësaj qeverie?”.

Nimanbegu thotë që shqiptarët në Mal të Zi kanë çështje të hapura me Kishën Serbe. Sipas tij, kjo Kishë vjen e bën inkursione në Martinaj të Plavës, në Shas e Kala të Ulqinit dhe në Krajë.

Ai rikujtoi që për objektin kishtar në Rumi, ministria përkatëse ka dhënë urdhër heqje të saj.

Në fund, Nimanbegu potencoi që ai do të votojë i përmbajtur për këtë iniciativë.


13:37 – Deputetja e URA: Nëse diçka duhet të bjerë sot është Kuvendi, jo Qeveria

Deputetja e Lëvizjes Qytetare URA, Bozena Jelushiq, ka bërë të ditur se nëse sot në Malin e Zi duhet të bjerë diçka është kuvendi dhe jo qeveria.

“Nëse diçka duhet të bjerë sot, është ky Kuvend dhe nëse diçka duhet të mbijetojë me këtë lloj Kuvendi, atëherë është kjo Qeveri. Ashtu si është, me një gjykatë e një tjetër, me gjinitë që ka, se është Mali i Zi siç e kemi ne, ashtu jemi, as më mirë as më keq… Kjo qeveri është e vetmja që jep njëfarë të mundësisë”.

Ajo u bëri thirrje nënshkruesve të dy kërkesave për shkarkimin e Qeverisë që të marrin përgjegjësinë dhe të formojnë Qeverinë e re.

“Përpiquni të zhbllokoni Malin e Zi, në mënyrë që rruga e tij, simbolikisht, të mos shkojë drejt Venezuelës apo Rusisë”, tha Jelushiq.


13:25 – Kryetari i demokratëve në Malin e Zi: Qeveria e Abazoviqit humbi shumicën në vetëm 100 ditë

Boris Bogdanoviq, kreu i grupit parlamentar të demokratëve, vlerësoi se Qeveria e Abazoviqit ishte e para që humbi shumicën në vetëm 100 ditë.

“Rreth 90 për qind e parlamentit nuk e mbështet këtë qeveri, urime të sinqerta regjistruesve, me shpresën se do të mësojnë nga kjo tragjedi politike. Kjo qeveri ka vetëm mbështetjen e anëtarëve të qeverisë. Pra, ka mbështetjen të pak më shumë se 10 për qind të parlamentit, që nuk e bën atë pakicë, por një qeveri mikroskopike”.

Ai tha se Qeveria është kompromentuar me ndryshimet jokushtetuese të Ligjit për Vetëqeverisjen Lokale, me të cilat zgjedhjet lokale në disa qytete janë shtyrë për në fund të tetorit.

“Kjo Qeveri ka trashëguar matricën e qeverive të mëparshme, tre dekadash, është fat që i ka ardhur fundi, kushedi se çfarë do të maskoheshin më pas. Uzurpatorët e pushtetit, jeni ju”.

Bogdanoviq tha se demokratët gjithmonë marrin vendime në përputhje me ndërgjegjen e tyre, shkruan Vijesti, transmeton Klankosova.tv.

“Vendimi ynë nuk është kundër askujt, por për qytetarët e Malit të Zi dhe Malit të Zi… Ky është një vendim për të mbrojtur vendimin e popullit nga 30 gushti 2020. Ky është një vendim mes kryetarit dhe popullit, dhe ne gjithmonë zgjedhim populli”, theksoi ai, duke kujtuar se Kryesia e Demokratëve autorizoi grupin parlamentar që pas diskutimit të vendosë për mënyrën e votimit, në lidhje me nismën dhe jo shpjegimin e saj.


12:55 – Abazoviq: Unë jam njeriu që e ka luftuar korrupsionin

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, para seancës së Kuvendit të Malit të Zi, për mocionin e mosbesimit ndaj tij, është shprehur që ai është personi i cili e ka luftuar korrupsionin.

“Unë jam njeriu që e ka luftuar korrupsionin; nëse dëshirojnë ta luftojnë këtë dukuri – unë jam ai. Jam ai që krejt ato gjëra që kanë qenë nën tepih, i kam qitë mbi”.

“Nëse dëshirojnë me ndalë luftimin ndaj korrupsionit, le ta ndalin. Janë dy –tri opsione në tavolinë”, u shpreh tutje ai.


12:15 – Abazoviq para deputetëve: Ju pengon fakti se jam shqiptar

”Që në ditën e parë u ka shqetësuar fakti që jam pjesëtar i një kombi pakicë [shqiptar]. Unë jam kryeministër që merr vendime të vështira, që mbrojti interesat kombëtare edhe pas 30 gushtit 2020, që ruajti kursin e politikës së jashtme”.

”Jam kryeministër që merr vendime të vështira. Sot ndoshta bashkoheni të gjithë në urrejtje. Heren tjeter bashkohuni ne dashuri. Le të flasim për gjëra reale jo halucinacione e bash për këtë duhet të bashkohemi… Pres diskutimin dhe përpjekjen e sotme për të shpjeguar pse erdhi iniciativa për rrëzimin tim, kush është frymëzuesi dhe çfarë fshihet pas saj”.

”Dhe pas saj nuk qëndron as rruga evropiane, as dëshira për të përzier kartat politike. Ka nevojë që Mali i Zi të ndalet në rrugën e transformimit në mënyrë që struktura të caktuara rifitojnë pozicionet e tyre financiare që u kanë shpëtuar ose janë në gjendje të mirë për t’u shpëtuar. Për këtë do të flas më poshtë, emrin dhe mbiemrin”.

11:45 – Mosbesimi ndaj Abazoviq, nis seanca e Kuvendit të Malit të Zi


Kuvendi i Malit të Zi sot do të votojë mocionin e mosbesimit ndaj kryeministrit Dritan Abazoviq.

Seanca ka filluar pak minuta pas orës 11:00, kur është paraparë të mbahet.

Mocioni është paraqitur nga partia e presidentit atje, Milo Gjukanoviq, si dhe është nënshkruar nga 36 deputetë.

Megjithatë, për t’u rrëzuar një qeveri, në kuvendin e Malit të Zi nevojiten të paktën 41 vota pro. Nëse arrihet rrëzimi i qeverisë, vendi shkon në zgjedhje të reja.

Ndryshe Dritan Abazoviq ishte zgjedhur kryeministër i Malit të Zi më 28 prill të këtij viti.

11:26 – Ministri shqiptar në Mal të Zi: Nuk dihet se a do të rrëzohet qeveria (VIDEO)


Ministri i Komuniteteve në Malin e Zi, Fatmir Gjeka, thotë se ende nuk dihet se a do të rrëzohet qeveria me mocion mosbesimi.

Gjeka për Klan Kosova tha se seanca e sotme do të jetë shumë interesante dhe tek pas saj do të kuptohet se çfarë do të ndodh pasi disa subjekte opozitare janë konfuze për votën që do të japin, njofton Klankosova.tv.

“Situata është komplekse pas nënshkrimit të kontratës me Kishën Ortodokse Serbe e cila për mua ka qenë një kontratë e njëjtë si të gjitha kontratat tjera me bashkësitë fetare”.

“Kemi dy iniciativa një nga opozita me 38 nënshkrime dhe një tjetër në shtator. Nëse merren të dy iniciativat janë 68 nënshkrime për të rrëzuar qeverinë, njëra sot e tjetra më 2 shtator. Një pjesë e subjekteve janë ende konfuze dhe gjatë debatit pritet se si do të shkojë debati në Kuvend. Do të jetë një seancë interesante. Sido qoftë do të jetë interesante se çfarë do të ndodhë. Pas mocionit nëse ndodhë nuk shoh stabilitet politik e as që do të shkojmë në zgjedhje apo rikonstruksion të kësaj qeverie. Deri në fund të ditës do të dihet se çfarë do të ndodhë”, tha Gjeka.