Lira turke pëson rënie rekorde - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lira turke pëson rënie rekorde

NULL NULL
16.05.2023 09:23
Lira turke

Investitorët janë duke e pritur me nervozizëm rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi pas votimit edhe në balotazh më 28 maj.

Stoqet shënuan rënie gjatë së hënës që bën që vlera e monedhës turke të pësojë rënie rekorde në krahasim me dollarin amerikan.

Indeksi standard BIST-100 i Turqisë u ul me 6.4 përqind pas zgjedhjeve të së dielës në të cilat presidenti Recep Tayyip Erdogan performoi më mirë se sa sugjeruan sondazhet duke mbledhur rreth 49.5 përqind të votave ndaj 44.9 përqind të opozitës.

Lira turke ra me 0.5 përqind për të qëndruar në 19.70 kundrejt dollarit amerikan, nivel rekord i ulët.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.