Liderja e ekstremit të djathtë të Francës mohon lidhjet me Rusinë dhe Hungarinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Liderja e ekstremit të djathtë të Francës mohon lidhjet me Rusinë dhe Hungarinë

NULL NULL
25.05.2023 14:43
Marine Le Pen

Udhëheqësja franceze e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e ka quajtur një “gjueti shtrigash” një hetim parlamentar që kërkon lidhjet e mundshme midis partisë së saj, Rally National dhe Rusisë.

Në qendër të diskutimeve është një kredi 9.4 milionë euro që partia e saj mori nga një bankë çeko-ruse, e cila ende është duke u shlyer.

Le Pen, e cila po përpiqet të largojë akuzat për lidhje partiake me presidentin rus Vladimir Putin dhe liderin hungarez Viktor Orban, thotë se kredia erdhi pa asnjë fije fikse.

“Ky është një lloj gjyqi shtrigash”,  tha Le Pen në seancë.

“Ajo që nuk ju pëlqen është se ne kemi qëndrime që mund të jenë të ndryshme nga tuajat dhe ndoshta të ndryshme nga ato të Bashkimit Evropian. Përsëri, kjo quhet demokraci”.

“Ne jemi të zgjedhur. Edhe një herë, nuk i kemi fshehur kurrë qëndrimet tona, të cilat ndryshojnë nga ato të Bashkimit Evropian, për sanksionet kundër Rusisë. Ne ndajmë këtë mosmarrëveshje me republikanët. Dhe të gjithë dolëm përpara votuesve që na zgjodhën “, ka thënë Le Pen, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.