Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lideri i Hamasit thotë se janë “afër arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi” me Izraelin

NULL NULL
21.11.2023 08:24
Foto nga arkiva.
Foto nga arkiva.

Hamasi është “afër arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi” me Izraelin, tha lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh në një deklaratë të postuar në Telegram.

Haniyeh nuk dha detaje shtesë rreth marrëveshjes së mundshme.

Deklarata e Hamasit mbështet pohime të ngjashme nga Shtëpia e Bardhë. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha të hënën se negociatorët “po i afrohen fundit” për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi – por ai nuk pranoi të shtjellonte detajet e një marrëveshjeje të mundshme.

Ditët e fundit, burime i thanë CNN se një marrëveshje e mundshme për të siguruar lirimin e disa pengjeve dhe një pauzë e përkohshme në luftime mund të jetë në horizont, pas javësh negociatash midis Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe Hamasit, të ndërmjetësuara nga shteti i Gjirit, Katari, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.