Lexoni këto këshilla nëse keni probleme me gjumin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lexoni këto këshilla nëse keni probleme me gjumin

NULL NULL
05.04.2023 09:13
Keshilla per gjumin

Nëse keni probleme me gjumin, dhe nuk mund të flini gjatë natës, lexoni këshillat e mëposhtme të cilat do t’ju ndihmojnë rreth këtij problemi.

Ngrihuni nga shtrati

Nëse jeni në shtrat dhe gjithçka që bëni është të hidheni dhe të rrotulloheni, mund të mendoni se është më mirë të qëndroni të vendosur . Por në vend që të shtriheni në shtrat, ngrihuni dhe bëni një pushim nga përpjekjet për të fjetur. Shmangni kohën para ekranit, kështu që mbajeni telefonin e fikur dhe rezistoni tundimit për të parë televizor. Në vend të kësaj, lexoni një libër ose dëgjoni muzikë qetësuese, transmeton Klankosova.tv.

Teknika e numërimit të frymëmarrjes

Dr.Ëeil krijoi një teknikë të frymëmarrjes që qetëson sistemin nervor dhe relakson trupin dhe mendjen. Së pari, merrni frymë duke numëruar deri në katër. Më pas, mbani frymën duke numëruar nga një në shtatë. Më pas, nxirreni ngadalë mbi tetë numërime. Bëjeni këtë disa herë para gjumit çdo natë për t’ju ndihmuar të relaksoheni.

Materiale shkrimi gjatë natës

Arsyeja pse është e vështirë të biesh në gjumë gjatë natës është sepse mendja jote po nxiton dhe nuk do të fiket. Pra, keni ditarin dhe stilolapsin tuaj të preferuar në dhomën tuaj të gjumit, ku mund të shënoni gjithçka që ju mban zgjuar ose për të cilën jeni të shqetësuar. Heqja e tij nga koka mund ta bëjë më të lehtë relaksimin, transmeton Klankosova.tv.