Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Largohet statuja e fundit e Leninit në Finlandë

NULL NULL
05.10.2022 18:07

Një grup punëtorësh ndërtimi në Kotka, Finlandë, larguan të martën statujën e fundit të liderit revolucionar rus, Vladimir Lenin.

E gjithë kjo ndodhi për shkak të presionit nga banorët në vazhdën e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Një grup punëtorësh ndërtimi në Kotka, një qytet port me 52,000 banorë, jo shumë larg kufirit me Rusinë, e vendosën statujën në një kamion dhe e çuan atë në një magazinë të një muzeu lokal, shkruan Associated Press, transmeton KlanKosova.tv.

Drejtori i muzeut të qytetit, Kirsi Niku, tha se busti i bronzit ishte projektuar dhe ndërtuar nga skulptori estonez, Matti Varik, në fund të viteve 1970 me porosi nga Moska.

Ajo iu dorëzua Kotkës në vitin 1979 si dhuratë nga qyteti i miqësisë Talini, atëherë kryeqyteti i Republikës Sovjetike Estoneze dhe tani kryeqyteti i kombit baltik të Estonisë.

Paraqitja e statujave të tilla ishte një praktikë e zakonshme nga Moska, veçanërisht në vitet 1970 dhe 1980, për të nënvizuar miqësinë finlandeze-sovjetike në epokën pas Luftës së Dytë Botërore.

Statuja u vandalizua gjatë viteve, por mbeti në park, derisa këshilli i qytetit të Kotkas vendosi ta hiqte atë.
Vende të tjera evropiane kanë hequr qafe monumentet e mbetura të epokës sovjetike që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.