Laporta dëshiron t’ia rinovojë kontratën Xavit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Laporta dëshiron t’ia rinovojë kontratën Xavit

NULL NULL
07.03.2023 19:10

Joan Laporta e ka të qartë se Xavi duhet të vazhdojë të drejtojë Barcelonën.

Presidenti i Barcelonës nuk e ka fshehur se tashmë ka menduar rinovimin e kontratës së trajnerit katalanas pa pritur fundin e sezonit.

Ai gjithashtu e konsideron atë personin ideal për shkak të njohurive të tij për klubin, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.

“Kam planifikuar rinovimin e Xavit edhe nëse nuk e fitojmë La Ligan. I kam thënë… Dua të përcjell një mesazh qetësie”, shpjegoi Joan Laporta në një bisedë në Círculo Ecuestre.

“Unë kam menduar tashmë për rinovimin. Ai mori një rrezik, ai e njeh klubin shumë mirë dhe mbron këtë stil të vërtetë loje që kemi në Barcelonë. Ai nuk na bën të zgjasim krahun më shumë se mëngën tonë. Duke folur për ekonominë e klubit, ai nuk kërkon gjëra të çmendura. Ai e kupton situatën e klubit”.

Nuk duhet harruar se Xavi mori drejtimin e ndeshjes së tij të 50-të në La Liga kundër Valencias, duke bërë histori. Katalanasi ka arritur 37 fitore dhe 118 pikë dhe këto shifra e bëjnë atë trajnerin e dytë më të mirë në historinë e Blaugranëve në 50 ndeshjet e para.

Për sa i përket të ardhmes së Sergio Busquets, Laporta shpjegoi se ai ka qenë duke folur me mesfushorin dhe fillimisht dëshiron të dijë qëllimet e lojtarit. Ideja është që t’i ofrohet edhe një vit.

Në fakt, presidenti shpjegoi se lojtarëve që mbarojnë kontratën dhe kanë një moshë të caktuar do t’u ofrohet vazhdimësi sezon në sezon.

“Ai është një person themelor në dhomat e zhveshjes. Ai ka një mënyrë të lojës që krijon sistemin tonë. Xavi dëshiron që ai të vazhdojë dhe ai është duke menduar për këtë. Ai thotë se do të donte të përfundonte fitoren, ai imagjinon se ne fitojmë La Ligën dhe ai ka oferta të tjera për të vazhduar karrierën në një nivel tjetër. Po flasim për oferta të rëndësishme nga jashtë. Nuk kemi bërë ende një propozim, por do ta bëjmë së shpejti”, tha kreu i klubit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.