Lajçak nga Greqia: Të zbatohet marrëveshja e 27 shkurtit dhe aneksi i 18 marsit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lajçak nga Greqia: Të zbatohet marrëveshja e 27 shkurtit dhe aneksi i 18 marsit

NULL NULL
29.04.2023 07:54

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, gjatë Forumit Ekonomik të Delphit që po mbahet në Greqi, ka treguar rëndësinë e Marrëveshjes së 27 shkurtit mes Kosovës dhe Serbisë, që do të ketë për të gjithë rajonin.

Lajçak gjatë qëndrimit atje, është takuar edhe me kryeministrin Kurti, me të cilin kanë biseduar për takimin e 2 majit, njofton Klankosova.tv.

“Në një panel diskutimi rreth Dialogut dhe integrimit Bashkimin Evropian në Delphiforum, theksova rëndësinë e zbatimit të suksesshëm të Marrëveshjes së 27 shkurtit dhe aneksit të 18 Marsit për stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, shkroi Lajçak.

“Në Delphiforum në takimin tim me kryeministrin Albin Kurti, theksova rëndësinë e takimit të Dialogut më 2 maj. Do të jetë një hap i rëndësishëm përpara dhe është e rëndësishme të shmangni çdo veprim që mund të përkeqësojë atmosferën”.