Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ky është sekreti për një gjumë të mirë

NULL NULL
16.11.2023 22:18
Gjumi

A nuk tingëllon si një ëndërr? Të zgjoheni çdo ditë, duke u ndjerë plotësisht i çlodhur dhe i relaksuar. Fatkeqësisht, shumë njerëz zgjohen të kundërtën e kësaj; inatosur, me humor dhe të paaftë për të funksionuar pa një kafe në mëngjes. Por sipas një eksperti të gjumit, ekziston një mënyrë për të përmirësuar gjumin tuaj.

Rutinë

Leo van Woerden, një ekspert i gjumit dhe neuroshkencëtar, foli me Metro për cilësinë e gjumit dhe se si mund ta përmirësoni atë. Këshilla e parë që ai jep, është të shikoni ritmin tuaj të gjumit. Sipas Van Woerden, ritmi është shumë i rëndësishëm për cilësinë e gjumit tuaj. Por jo vetëm për gjumë. Sipas ekspertit të gjumit, ritmi është thelbësor për cilësinë e jetës sonë. Van Woerden tha se gjithçka në jetën tonë sillet rreth ritmit. Nëse përmirësoni ritmin tuaj, do të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj. Ai thotë se nëse shkoni në shtrat në të njëjtën orë çdo natë, do të flini më “efikas”. Me sa duket, do të rrisë gjumin tuaj të thellë, ndërsa ndryshimi i vazhdueshëm i kohës së shtratit do ta zvogëlojë atë. Kur rritni sasinë e gjumit të thellë që bëni gjatë natës, nuk do t’ju duhet aq shumë gjumë. Kjo do të thotë që ju do të kaloni më pak kohë në shtrat ndërsa ndiheni më të çlodhur. Tingëllon sikur do të ia vlente patjetër të përpiqesh të përfshish një lloj rutine!

Mungesa e gjumit

Nëse tashmë e keni urryer orën tuaj të ziles, ne do t’i shtojmë më shumë benzinë zjarrit. Sipas Van Woerden, nëse keni nevojë për një orë alarmi për t’u zgjuar, ju po e privoni veten nga gjumi shumë i nevojshëm. Kjo do të thotë se nëse shkoni në shtrat vonë dhe zgjoheni për shkak të alarmit tuaj, nuk keni fjetur mjaftueshëm atë natë. Mënyra për ta rregulluar këtë është të shkoni në shtrat më herët. Në këtë mënyrë, ju mund të zgjoheni të pushuar mirë përpara se alarmi juaj të ketë mundësinë të ndërpresë gjumin tuaj.

Dremitje

Lajm i mirë për të gjithë dremitësit profesionistë atje! Një sy gjumë mund të jetë thjesht ajo që ju nevojitet për të fjetur më shumë. Vetëm sigurohuni që të bëni një sy gjumë në të njëjtën kohë. Në këtë mënyrë ju krijoni një ritëm gjumi edhe për dremitjet tuaja.

Mund të jetë e vështirë të ndërtoni një rutinë të mirë gjumi për veten tuaj. Ndonjëherë të mbarosh atë film ose të qëndrosh pak më gjatë jashtë është shumë më joshëse. Van Woerden e pranon se sa e vështirë mund të jetë ta bësh veten të shkosh në shtrat në një kohë të caktuar. Por nëse vërtet dëshironi të zgjoheni të pushuar mirë, do të duhet të jeni të përkushtuar. Dhe rezultatet patjetër do t’ia vlejnë!/Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.