Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ky është qeni më i shkurtër në botë

NULL NULL
12.04.2023 11:11
qeni

Një qen chihuahua ka hyrë në Rekordet Botërore të Librit Guinness, si qeni më i shkurtër në planet.

Pearl mori titullin pasi një veteriner në spitalin e kafshëve Crystal Creek në Orlando, Florida, ku ajo lindi, përdori një prizë speciale për matje të qenit për të përcaktuar se ajo ishte 12,7 centimetra e gjatë.

“Këto dimensione nënkuptojnë se ajo është më e shkurtër se telekomanda standarde e televizorit dhe e gjatë sa një kartëmonedhë dollari”, tha Guinness në një deklaratë.

Pearl peshonte 28 gramë kur lindi në shtator 2020. Që atëherë, ajo ka arritur deri në 553 gramë, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Pearl është të paktën chihuahua e dytë në SHBA që rrëmben titujt ndërkombëtarë që nga fundi i vitit të kaluar. Në janar, Guinness njoftoi se përzierja chihuahua, Spike, 23-vjeçare me bazë në Ohio, ishte qeni më i vjetër në botë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme