Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ky është momenti kur lideri opozitar korean sulmohet me thikë në qafë (VIDEO)

NULL NULL
02.01.2024 09:56

Lee Jae-myung, i cili drejton Partinë Demokratike të Koresë së Jugut, po iu fliste gazetarëve në një konferencë shtypi gjatë një vizite në një kantier ndërtimi në portin e Busan të martën në mëngjes, kur ndodhi therja me thikë.

Sulmuesi thuhet se iu afrua atij për t’i kërkuar një autograf, përpara se papritmas të hidhej përpara për ta goditur me thikë, transmeton klankosova.tv.

Videot e sulmit të postuara në mediat sociale tregojnë se Lee fillimisht u rrëzua në turmë dhe më pas në tokë, ndërsa disa njerëz përpiqen të frenojnë sulmuesin.

Arma ishte një thikë 18 cm (7 in), të cilën sulmuesi tha se e kishte blerë në internet, tha policia në një konferencë për media. Sulmuesi u kap menjëherë dhe u arrestua.

Prokurorët planifikojnë të ngrenë akuza për vrasje në tentativë kundër tij, tha Yonhap.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.