Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ky astronaut mysliman sheh 16 perëndime dielli çdo ditë në stacionin hapësinor! Si do ta mbajë Ramazanin?

NULL NULL
22.03.2023 23:30
Sulltan Alneyadi
Sulltan Alneyadi

Për shekuj me radhë, perëndimi i diellit ka sinjalizuar fundin e ritualeve të agjërimit në ngjarje fetare të tilla si Ramazani dhe Yom Kippur, një sugjerim për t’u futur në një vakt të shijshëm pas një dite të plotë abstenimi nga ushqimi dhe pijet.

Por, çka nëse ora e diellit do të ndryshonte papritur, siç ndodh me astronautët që hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës?

Laboratori orbital rrotullohet rreth Tokës me rreth 27,600 kilometra në orë, duke u dhënë pasagjerëve 16 lindje dhe perëndim të diellit çdo ditë.

Është një pyetje me të cilën astronauti Sulltan Alneyadi ka kundërshtuar që nga mbërritja e tij në stacionin hapësinor më 3 mars. Ai është një nga më pak se një duzinë astronautësh myslimanë që kanë udhëtuar në hapësirë dhe në fund të misionit të tij pas rreth pesë muajsh, ai do të ketë qenë astronauti i parë nga Emiratet e Bashkuara Arabe që përfundoi një qëndrim afatgjatë në laboratorin lundrues.

Gjatë qëndrimit të tij, myslimanët në Tokë do të respektojnë muajin e Ramazanit – një kohë agjërimi, lutjeje dhe reflektimi që zgjat nga mbrëmja e 22 marsit deri më 21 prill. Do të ketë gjithashtu dy festa myslimane – Fitër Bajrami, i cili shënon fundin e Ramazanit dhe Kurban Bajrami, një festë e pelegrinazhit vjetor që myslimanët bëjnë në Mekë, tokën e shenjtë në Arabinë Saudite, që fillon më 28 qershor.

“Gjashtë muaj është një kohë e gjatë për një mision, që është një përgjegjësi e madhe”, u tha Alneyadi gazetarëve gjatë një konference shtypi në janar.

Por, siç shpjegoi ai, si astronaut ai i përshtatet përkufizimit të “udhëtarit”, duke e shfajësuar atë nga përpjekjet për të agjëruar Ramazanin në të njëjtën kohë me myslimanët e lidhur me Tokën. “Ne në fakt mund të agjërojmë. Nuk është e detyrueshme”.

“Agjërimi nuk është i detyrueshëm nëse nuk ndiheni mirë. Pra, në këtë drejtim – çdo gjë që mund të rrezikojë misionin ose ndoshta të vërë në rrezik anëtarin e ekuipazhit – ne në fakt na lejohet të hamë ushqim të mjaftueshëm për të parandaluar çdo përshkallëzim të mungesës së ushqimit, të ushqyerit ose hidratimit”, tha ai.

Alneyadi gjithashtu u tha gazetarëve gjatë një konference për shtyp në Dubai në shkurt se ai mund të agjëronte sipas kohës së Greenwich, ose Koha e Koordinuar Universale, e cila përdoret si zona zyrtare kohore në stacionin hapësinor.

“Nëse do të kishim mundësi, padyshim që Ramazani është një rast i mirë për të agjëruar dhe në fakt është i shëndetshëm”, shtoi Alneyadi para gazetarëve në konferencën e tij për shtyp të janarit. “Ne do të presim dhe të shohim se si do të shkojë”

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.