Kurti uron 28 Shtatorin - ditën e Boshnjakëve të Kosovës

Kurti uron 28 Shtatorin – ditën e Boshnjakëve të Kosovës

NULL NULL
1 muaj më parë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një shkrimi në Facebook ka shfrytëzuar rastin që ta uroj 28 Shtatorin, ditën e Boshnjakëve të Kosovës.

Sipas tij, populli boshnjak është paqedashës dhe punëtor, që e ka ndarë fatin e përbashkët me popullin shqiptar në këto anë, duke mbijetuar gjenocidin dhe arritur lirinë, njofton Klan Kosova.

“Boshnjakët në Kosovë janë pjesë e rëndësishme e rindërtimit dhe zhvillimit të shoqërisë sonë të bazuar në barazi, drejtësi dhe të drejta të njeriut. Dëshiroj që edhe më tej të kultivojmë vlera të përbashkëta. Le të mos e harrojmë historinë dhe të kaluarën, të ecim bashkë përpara për ardhmëri më të mirë dhe gjithëpërfshirëse”.

Telegrami im përshëndetës (në gjuhën boshnjake dhe shqipe) në festën e sotme në PrizrenDobar Dan, Žao mi je što…

Publiée par Albin Kurti sur Lundi 28 septembre 2020

klankosova.tv