Kurti rithekson vullnetin e qeverisë për të forcuar lidhjet me Luksemburgun - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti rithekson vullnetin e qeverisë për të forcuar lidhjet me Luksemburgun

NULL NULL
1 week më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, shprehu mirënjohjen e thellë për ndihmën dhe mbështetjen e ofruar vazhdimisht nga Luksemburgu, në pritjen e organizuar për Ditëlindjen Zyrtare të Dukës së Madh, në Ditën Kombëtare të Luksemburgut,

“Nuk do ta harrojmë kurrë guximin e Luksemburgut për të vepruar në mbrojtje të së drejtës sonë për jetë dhe liri. Luksemburgu ishte gjithashtu një nga të parët që mbështeti pavarësinë e shtetit tonë. Dhe gjatë këtyre dekadave, u kthye në partnerin dhe mikun tonë afatgjatë, tha Kurti në mbrëmjen e organizuar nga Ambasada e Luksemburgut në Kosovë, thuhet në një komunikatë për media.

Ai u falënderua veçanërisht për kontributin e dhënë në zhvillimin e Kosovës, mbështetjen për udhëtim pa viza për të gjithë qytetarët e Kosovës dhe mbështetjen për perspektivën tonë për integrim evropian.

Kryeministri ritheksoi vullnetin e qeverisë për të forcuar më tej lidhjet dhe për të vazhduar bashkëpunimin e frytshëm me Luksemburgun.

“Ne mbetemi të përkushtuar dhe po punojmë vazhdimisht së bashku për të mbajtur të forta lidhjet tona dhe për të forcuar marrëdhëniet midis dy vendeve dhe popujve tanë”, tha ai.