Kurti pret ambasadorin e ri turk: Turqia, partner i dëshmuar i Kosovës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti pret ambasadorin e ri turk: Turqia, partner i dëshmuar i Kosovës

NULL NULL
23.02.2023 15:45

Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim ambasadorin e ri të Republikës së Turqisë, Sabri Tunç Angili.

Kurti, në këtë takim, shprehu mirënjohje për ndihmën dhe kontributin e dhënë Kosovës nga populli dhe shteti turk, si mik e partner i dëshmuar i popullit dhe Republikës së Kosovës.

Ai ka shprehur gjithashtu më të thella ambasadorit për viktimat e tërmetit që e goditi Turqinë duke shtuar se Kosova është pranë Republikës së Turqisë dhe popullit turk, dhe mbi bazën e kapaciteteve të saj, me Forcën e Sigurisë së Kosovës, Policinë e Kosovës, Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe ekipet mjekësore, kanë ndihmuar në këtë kohë të vështirë.

Mysafiri Angili shpreh falënderues për mikpritjen në Kosovë. Ai shprehu mirënjohjen e thellë për ndihmën e Republikës së Kosovës dhënë institucioneve dhe popullit turk në rajonet e goditura nga tërmeti shkatërrues.

Në këtë takim u bisedua për mundësitë e zgjerimit të mëtejmë të bashkëpunimit bilateral, veçanërisht në ekonomi, siguri, mbrojtje dhe kulturë.