Kurti përgëzon KOSTT-in për pavarësimin (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti përgëzon KOSTT-in për pavarësimin (VIDEO)

NULL NULL
21/04/2020

Pas 4 vitesh, prej se u ndërtua, tash pritet të hyjë në funksion.

Autostrada energjetike Kosovë-Shqipëri, e përfunduar së ndërtuari më 2016, pas pavarësimit të rrjetit energjetik të Kosovës nga Serbia, përmes 22 votave të Operatorëve të Sistemeve të Transmisionit të Evropës, pritet të shfrytëzohet nga këto dy shtete, njofton Klsn Kosova.

Për këtë sukses Operatori Energjetik i Kosovës, KOSTT, u vizitua nga kryeministri në detyrë, Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë, Rozeta Hajdari.

Me këtë hap, Kosova largohet nga blloku rregullues i Serbisë, Malit të Zi e Maqedonisë.

Kronikë nga Enis Reçica