Kurti për marrëdhëniet me Serbinë: Njohje reciproke si thelb e reciprocitet si princip - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti për marrëdhëniet me Serbinë: Njohje reciproke si thelb e reciprocitet si princip

NULL NULL
25.02.2023 11:43
Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se statusi aktual i marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë nuk është normal.

E, sipas tij, status normal është ai i fqinjësisë së mirë evropiane, me njohje reciproke si thelb e reciprocitet si princip.

“Dialogu në Bruksel është dialog për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës e Serbi, është dialog për statusin e marrëdhënieve”.

“Statusi aktual i marrëdhënieve nuk është normal, e status normal është ai i fqinjësisë së mirë evropiane, pra njohje reciproke si thelb dhe reciprociteti si princip”, është shprehur Kurti, njofton Klankosova.tv.

Tutje, ai tha se Kosova si palë në dialog ka qenë e do të jetë e përkushtuar, parimore, e kreative.

“Në raport me Serbinë kemi marrë pjesë në takimet e bisedimet në Bruksel, sa herë që jemi ftuar. Kemi mirëpritur emisarët specialë nga Perëndimit sa herë që kanë ardhur, e kemi qenë e do të jemi të përkushtuar, parimor, konstruktiv e kreativ”, tha Kurti, njofton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.