Kurti në Strasburg: Kosova po dëshmon se është shtet i ndërtuar me vlera evropiane - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti në Strasburg: Kosova po dëshmon se është shtet i ndërtuar me vlera evropiane

NULL NULL
15.03.2023 16:16

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në takimin e Komitetit Parlamentar për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian.

Në fjalën e tij, Kurti ka thënë se Kosova po e dëshmon që është shtet i ndërtuar me vlera evropiane, njofton Klan Kosova.

Ai ka folur rreth çështjes së liberalizimit të vizave, ku ka thënë se shpreson që më në fund qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza nga 1 janari 2024.

“Derisa presim hapat e ardhshëm, shpresojmë se qytetarët tanë kanë për të qenë në gjendje të udhëtojnë pa viza në Evropë nga 1 janari i vitit 2024”.

“Përveç liberalizimit të vizave, më 15 dhjetor kemi aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në BE. Kjo perspektivë është konfirmuar nga BE-ja”.

I pari i ekzekutivit, ka folur edhe për dialogun me Serbinë, ku ka theksuar se Kosova është duke u treguar konstruktive dhe kreative në këtë proces.

“Për sa i përket dialogut me Serbinë, jemi konstruktiv dhe kreativ. Besojmë se marrëveshja themelore përbën një avancim të marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve”.

“Sa i përket pakicave, besojmë se Kushtetuta jonë ofron kornizën e mirëfilltë për të siguruar të drejtat e pakicave”.

“Kosova është dëshmuar si shteti më demokratike në rajon. Kemi përjetuar një progres të jashtëzakonshëm në dy vjetët e fundit”.

“Kemi bërë shumë reforma të ndryshme. Kosova është vendi i dytë që ka ratifikuar tri marrëveshjet nga procesi i Berlinit”.

“Kosova po demonstron që është vend i ndërtuar me vlera evropiane – e ardhmja e së cilës është BE-ja”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

klankosova.tv