Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti në pritjen për nder të 109-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë: 28 nëntori, thelbi i identitetit kombëtar

NULL NULL
28.11.2021 22:23

Me ftesë të Ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, Kryeministri Albin Kurti mori pjesë në pritjen e organizuar me rastin e 109-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.

Kurti në fjalën e tij u uroi të pranishmëve Ditën e Flamurit dhe tha se kjo festë është thelbi i identitetit kombëtar shqiptar, njofton Klankosova.tv.

“Ai para tyre tha se 28 Nëntori është një festë e përvitshme që i bëhet kombit shqiptar për të përkujtuar aktin më sublim në historinë e tij moderne, pra shpalljen e pavarësisë. Për më tepër që 28 nëntori është festë e shumëfishtë për kombin shqiptar. Përveçse Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë, është edhe ditëlindja e komandantit legjendar – kryekomandantit Adem Jashari, është edhe dita e daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Pra, “një festë e cila është thelbi i identitetit kombëtar shqiptar që na bën të tillë çfarë jemi dhe na i mban gjallë ëndrrat tona, e të cilat janë edhe ideali i dëshmorëve e martirëve të kombit, por njëkohësisht edhe dëshirat e rinisë e të fëmijëve tonë” thuhej në një njoftim për media të zyrës së Kryeministrit.

I pari i ekzekutivit tutje tha se Kosova dhe Shqipëria janë shtëpitë që kombi shqiptar i ka ngritur vetes për sigurinë dhe mirëqenien e tij.

“Tani është detyrë e jona që këto shtëpi të jenë të forta dhe në mbështetje edhe për shqiptarë që janë jashtë tyre, kudo në Ballkan dhe Diasporë. Duke ua uruar edhe një herë 28 Nëntorin, ai në fund tha se kjo datë dhe kujtesa e aktit të kësaj date na fton që të forcojmë lidhjet kombëtare, zhvillimore në ekonomi e kulturë e në të gjitha fushat dhe se ka besimi se ne do të dimë t’i përgjigjemi siç duhet, kurdoherë.”

Në këtë organizim të Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, të ftuar ishin edhe Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, anëtarë të kabinetit qeveritarë, përfaqësues të korit diplomatik në Kosovë, deputetë të Kuvendit të Kosovës, zyrtarë shtetërorë, kryetarë të partive politike, profesorë e intelektualë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.