Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti: Në Luginë kanë nevojë për Universitet

NULL NULL
08.05.2015 15:23
Albin Kurti: Shqiptarët e Luginës duhet ta kenë Universitetin me disa fakultete, e jo ta kenë fakultetin degë të Universitetit të Gjilanit.

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke diskutuar mbi gjendjen e arsimit në Luginë të Preshevës, në Parlamentin e Kosovës, ka thënë se shqiptarët që jetojnë në Luginë e kanë të nevojshëm një Universitet atje.

“Shqiptarët e Luginës duhet ta kenë Universitetin me disa fakultete e jo ta kenë fakultetin degë të Universitetit të Gjilanit. Për çështjen e arsimit besoj që Serbia duhet të kushtëzohet për programet arsimore, qeveria duhet të sigurojë bursa studentëve të Preshevës”, tha Kurti.

Ai tha se as marrëveshja e Kosovës me Serbinë për njohjen reciproke të diplomave nuk është e vlefshme.

“Serbia nuk i pranon as diplomat e shkollës së mesme as diplomat e lëshuara nga universitetet në Kosovë. Në RTS nuk ka asnjë minutë program në gjuhën shqipe”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.