Kurti mbledh kabinetin, diskutohet organizimi i Lojërave Mesdhetare - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti mbledh kabinetin, diskutohet organizimi i Lojërave Mesdhetare

NULL NULL
13.05.2023 20:25
Kurit, Gervalla e Ceku

Nën drejtimin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pjesëtarë të kabineti qeveritar zhvilluan sot një takim koordinues, në lidhje me kandidaturën e Kosovës për organizimin e Lojërave Mesdhetare, Prishtina 2030.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me kabinetin e tij kanë mbajtur një takim koordinues në lidhje me kandidaturën e Kosovës për organizimin e Lojërave Mesdhetare, Prishtina 2030.

Sipas Kurtit, ky do të ishte një moment i rëndësishëm për Kosovën, por edhe do të kishte ndikim pozitiv për vendin, ku do të përbënte një moment historik, duke u bërë për herë të parë nikoqir për një ngjarje ndërkombëtare të kësaj përmase.

“Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku theksoi se ndikimi i këtij organizimi shkon përtej sportit,  dhe duhet të konsiderohet si platformë e cila përfshin planet zhvillimore të të gjitha sektorëve tjera relevante me organizimin e lojërave”, thuhet në njoftimin e qeverisë, transmeton Klankosova.tv.

E, zëvendësja e Çekut, Daulina Osmani, tha se është i nevojshëm bashkëpunimi ndërinstitucional për përgatitjen dhe finalizimin e aplikimit zyrtar dhe të integruar.

Kujtojmë se Kosova ka shpallur kandidaturën për organizimin e këtyre lojërave në fillim të prillit, ndërsa Lojërat Mesdhetare 2030, shënojnë edicionin e 21-të të kësaj ngjarjeje.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS