Kurti lavdërohet me raportin e Bankës Botërore për uljen e varfërisë në Kosovë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti lavdërohet me raportin e Bankës Botërore për uljen e varfërisë në Kosovë

NULL NULL
14.05.2023 15:50
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është mburrur me raportin e Bankës Botërore për uljen e varfërisë në Kosovë.

Kurti tha se sipas Bankës Botërore, Kosova ka rritur të ardhurat për kokë banori për 50 për qind, krahasuar me 10 vjetët e kaluara.

“Lavdërime të larta për Kosovën nga Banka Botërore këtë javë. Sipas këtij institucioni, krahasuar me 10 vjet më parë Kosova ka rritur të ardhurat për kokë banori për 50% dhe ka ulur shkallën e varfërisë për 35%, “duke tejkaluar vendet e ngjashme me të ardhura të ngjashme për kokë banori””, ka shkruar Kurti në Twitter.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS