Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti flet në telefon me senatorët amerikanë, i siguron se është i angazhuar për qetësim të situatës

NULL NULL
01.06.2023 23:14
albin kurti telefon

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi një bisedë telefonike me senatorët Chris Murphy, Jeanne Shaheen dhe Pete Ricketts, të cilët i falënderoi për telefonatën dhe për zërin e angazhimin e tyre në senat në mbështetje të shtetit të Kosovës dhe qytetarëve të saj.

Nga zyra e kryeministrit bëjnë të ditur se u bisedua për situatën në vend dhe zhvillimet pas zgjedhjeve në katër komunat në veri të Kosovës.

“Kryeministri theksoi se kishim një proces zgjedhor të njohur nga komuniteti ndërkombëtar dhe se është e rëndësishme që kryetarët e zgjedhur të mund të punojnë në vendet e tyre të punës”.

“Përshkallëzimit të situatës të hënën, ku u sulmua Policia e Kosovës, u lënduan ushtarët e KFOR-it dhe gazetarët, i ka kontribuar turma e dhunshme. Njerëz të armatosur e të dhunshëm, pjesëtarë të grupeve kriminale të dirigjuar nga Serbia, të cilët kanë interes pikërisht destabilizimin”, thuhet në kumtesën për media.

Tutje thuhet se Kurti i siguroi senatorët që është plotësisht i angazhuar për qetësim të situatës dhe se rruga përpara është respektimi i proceseve kushtetuese e ligjore, dialogu dhe zbatimi i plotë dhe i pakushtëzuar i Marrëveshjes Bazike të arritur në Bruksel dhe aneksit të saj në Ohër.​

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.