Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kurti e betonizon qëndrimin kundër prekjes së sovranitetit të Kosovës (VIDEO)

NULL NULL
nga Haris Ademi 23.10.2022 20:39

Me rreshtimin kundrejt një zhvillimi të madh ndërkombëtar, Albin Kurti tha se e ka betonizuar edhe më shumë një qëndrim vendor.

“Le ta dinë të gjithë, kur kërkojmë të respektohet pavarësia dhe integriteti territorial i Ukrainës, as që bëhet fjalë të mendohet se do të tolerojmë prekjen e pavarësisë, sovranitetit apo integritetit territorial të Kosovës. Këto nuk janë të diskutueshme asnjëherë, askund, për neve”, u shpreh ai në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të partisë, të dielën, njofton Klan Kosova.

Kryeministri vlerësoi se i rezistoi edhe projektit për shkëmbim territorial, në mandatin e tij të parë, ani se të shkurtë, për çka e akuzoi Lidhjen Demokratike.

“Kjo qeveri nuk zgjati shumë sepse na qëlloi partneri jo i qëndrueshëm për interesa shtetërore dhe kombëtare”, shtoi ai.

Qeverive të kaluara ua kontestoi edhe largpamësinë, pasi i ra ta përmend ish-shefin e deputetëve të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, që ndodhet në Hagë, i akuzuar për krime lufte.

“Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte dhe është e drejtë, andaj ajo do të dalë e pastër edhe nga gjyqet e imponuara padrejtësisht nga politikanë të cilëve u mungonte largpamësia”, deklaroi Kurti.

Në mbledhjen e caktuar për emërimin e kryesisë së re, shefi qeveritar e partiak tha se VV ka bërë punë të mëdha në qeverisje qendrore. Mirëpo pranon se nuk arriti njësoj në një garë tjetër.

“Performanca në zgjedhjet lokale sa i përket komunave që udhëheqim”, ishte vetëkritika e kreut të VV-së.

Kurti tha se në tri vjetët e fundit partia në pushtet e ka dyfishuar anëtarësinë, derisa i thirri aktivistët të veprojnë me plane e interesa afatgjatë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.