Kurrë mos ia teproni me stërvitje, thonë ekspertët

Kurrë mos ia teproni me stërvitje, thonë ekspertët

NULL NULL
6 days më parë

Kohët e fundit ndërgjegjësimi në lidhje me palestrën dhe shëndetin është rritur.

Sidoqoftë, ekspertët thonë se stërvitjet e tepërta mund të çojnë në dhimbje dhe komplikime shëndetësore, andaj duhet të kuptoni se sa dhe kur duhet të stërviteni, për të pasur efekte pozitive në shëndetin tuaj.

Stërvitja ndihmon në ushqimin e përgjithshëm të trupit dhe përmirëson muskulaturën e trupit. Ajo gjithashtu përmirëson fuqinë tretëse, qëndrueshmërinë e trupit, butësinë, heq përtacinë, sjell tolerancë ndaj lodhjes, etjes, motit të nxehtë ose të ftohtë, përcjell Klankosova.tv

Por nëse ushtroni përtej kapacitetit të trupit tuaj pa marrë dieta ushqyese, mund të çojë në humbje të indeve, agni të dobët dhe komplikime të tjera afatgjate.