Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kulla e anuar në Bolonja do të shpëtohet pasi qyteti shpall projektin e riparimit prej katër milion euro

NULL NULL
02.12.2023 22:23
Garisenda
Garisenda

Zyrtarët italian kanë njoftuar planet për të riparuar një nga dy kullat e shekullit të 12-të në qytetin italian të Bolonjës, pasi zona përreth saj duhej të sigurohej muajin e kaluar nga frika se animi i saj mund të çonte në shembje.

Qyteti tha se projekti prej 4,3 milionë eurosh për të mbështetur kullën Garisenda – një nga Dy Kullat që shikojnë nga qendra e Bolonjës, duke ofruar frymëzim ndër shekuj për piktorët dhe poetët dhe një vend vëzhgimi gjatë konflikteve, do të vazhdojë në janar dhe shkurt.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Matteo Lepore, vuri në dukje në një debat në fillim të këtij muaji se kulla Garisenda ishte anuar që kur u ndërtua “dhe ka qenë një shqetësim që atëherë”. Ajo pësoi dëme shtesë në epokën mesjetare kur u ndërtuan furrat e hekurit dhe furrat e bukës.

“Ne trashëguam një situatë që gjatë shekujve ka shkaktuar këtë sëmundje”, tha ai. Kryebashkiaku i ka kërkuar qeverisë që të bëjë peticion për t’i bërë kullat vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Kullat Garisenda dhe Asinelli janë emërtuar sipas familjeve rivale që i ndërtuan, besohet se kanë qenë një mënyrë për të konkurruar mbi fuqinë dhe pasurinë e tyre dhe ndodhen në atë që ishte hyrja e qytetit. Garisenda fillimisht ishte 60 metra i gjatë, por duhej të ulej pasi filloi të anonte.

Kulla përmendet disa herë në Komedinë Hyjnore të Dante Alighieri dhe Le Rime, dhe Charles Dickens shkroi për të në fotot e tij nga Italia. Garisenda u përmend gjithashtu në Udhëtimin Italian të Gëtes.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.