Kuçi: Integrimet evropiane synim dhe proces reformues - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kuçi: Integrimet evropiane synim dhe proces reformues

NULL NULL
11/11/2015

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, gjatë takimit që pati sot me Eurodeputeten Ulrike Lunacek, ka diskutuar kryesisht për Integrimin Evropian të Kosovës dhe për nevojën e liberalizimit të vizave.

Ai  ka përmendur rëndësinë e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit si hap i parë juridik në marrëdhëniet Kosovë – BE,  si dhe ka theksuar se institucionet kosovare janë të gatshme të marrin përsipër përgjegjësit të cilat iu takojnë, duke potencuar se roli i partnerëve ndërkombëtar, në veçanti ndihma e misionit të BE-së është e nevojshme, në formë të asistencës për ngritjen e kapaciteteve në fusha specifike.

Ministri i Drejtësisë poashtu theksoi gatishmërinë për thellim të bashkëpunimit me partnerët ndërkombëtarë, me interes të llogaridhënies dhe ruajtjes së sovranitetit të Kosovës, transmeton Klan Kosova.