Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryevepra e gjetur e varur në kuzhinën e një gruaje franceze niset drejt Luvrit (VIDEO)

NULL NULL
16.11.2023 21:54
piktura

Një kryevepër e humbur prej kohësh që daton nga viti 1280 është nisur për në muzeun Luvër pasi u gjet e varur në kuzhinën e një gjyshe franceze.

“Christ Mocked”, një pikturë nga artisti Cimabue, i njohur ndryshe si Cenni di Pepo, u rizbulua në vitin 2019, kur një grua e moshuar nga qyteti Compiegne vendosi ta vlerësonte atë.

Piktura kishte vite që qëndronte e varur në kuzhinën e saj.

Vepra e artit u hodh në ankand për rreth 26.8 milionë dollarë, por qeveria franceze e ndaloi atë të eksportohej, duke e shpallur atë si një “thesar kombëtar”.

Rima Abdul Malak, ministrja franceze e kulturës dhe Laurence des Cars, presidente dhe drejtore e Muzeut të Luvrit, thanë se piktura tani do të ketë një shtëpi të re si pjesë e një ekspozite në muzeun e famshëm të Parisit.

Dyshja njoftoi se qeveria franceze e kishte blerë pikturën nga fituesi i ankandit.

“Christ Mocked” dhe një tjetër pikturë e Cimabue, e titulluar “Maestà”, do të shfaqen në Luvër në një ekspozitë që do të hapet më 2025.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.