Kryetari i Zaporizhzhias: Terrorizëm i plotë bërthamor, ajo që po ndodh në termocentral - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryetari i Zaporizhzhias: Terrorizëm i plotë bërthamor, ajo që po ndodh në termocentral

NULL NULL
14/08/2022

Rreziku i katastrofës në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, i pushtuar nga trupat ruse, “po rritet çdo ditë”, sipas kryetarit të qytetit ku ndodhet objekti.

“Ajo që po ndodh atje është terrorizëm i plotë bërthamor”, i tha Dmytro Orlov agjencisë së lajmeve AFP me telefon. “Ajo mund të përfundojë në mënyrë të paparashikueshme në çdo moment.”

Fabrika, e cila është më e madhja në Evropë, u kap nga ushtarët rusë në ditët e para të pushtimit dhe që atëherë ka mbetur në vijën e frontit. Këtë javë objekti është vënë nën zjarr në mënyrë të përsëritur, me Kievin dhe Moskën që ‘tregtojnë’ fajin për përshkallëzimin e rrezikshëm.