Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryetari i Preshevës: Për herë të parë në 20 vjet një qeveri e Kosovës dërgon para në Preshevë

NULL NULL
30.04.2020 00:06

Kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi, ka folur për ndihmën e ndarë nga Qeveria e Kosovës në vlerë prej 500 mijë euro për përballimin e situatës me pandeminë Covid-19.

Arifi në një lidhje direkte në emisionin special në Klan Kosova shpjegoi se si do të ndahen këto mjete.

“Ne sot kemi pranuar në nën llogari tonën 200 mijë euro për komunën tonë. 200 mijë euro janë ndarë edhe për komunën e Bujanovcit dhe 100 mijë euro për komunën e Medvegjës. Këto mjete i kemi dedikuar për një projekt që do të quhet “Presheva 2020” “.

“Ne i kemi grumbulluar 760 mijë. Këto mjete do të shkojnë për bizneset mikro, pastaj parashihet që të rriten edhe pagat për Shtëpinë e Shëndetit. Gjithashtu do të ndahen edhe për pensionistët që kanë ndejtur 24 orë brenda shtëpive të tyre që gjashtë javë “.

Ai theksoi se kjo ndihmë është e para që një Qeveri e Kosovës ka dhënë për Preshevën.

“E para pas 20 vjetëve Qeveria Kurti i ka dhënë këtë ndihmë me 500 mijë euro, aq sa ka pasur mundësi, dhe i ka ndejtë afër vëlaut. Tani në këtë kohë krize kjo ndihmë është e mirëseardhur”.

I pari i Preshevës njoftoi e komuna që ai drejton ka qenë e para nga komunat në Serbi që i ka ndërmarr masat e nevojshme për parandalimin e Covid-19.

“Nuk ka dhënë Serbia ndihmë. Presheva është komuna e parë e cila ka marrë masa qysh në ditët e para, duke i mbyllur kafiteritë, edhe jemi  futur në karantinë.  Jemi të parët, nuk kemi pasur asnjë ndihmë. Aktualisht nuk e kemi asnjë të infektuar”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.