Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryeministri grek Mitsotakis thotë se ka fituar mandatin vendimtar për të qeverisur

NULL NULL
21.05.2023 21:41
Greqi
Greqi

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis shpalli fitoren në zgjedhjet parlamentare të dielën, duke thënë se ai kishte një mandat për të formuar një qeveri të fortë autonome.

Reuters shkruan se rezultatet e hershme zyrtare treguan të dielën se partia konservatore e Mitsotakis, “Demokracia e Re” ishte e vendosur për një fitore të madhe në zgjedhjet e Greqisë, por nuk kishte shumicën e nevojshme për të formuar një qeveri njëpartiake.

“Rezultatet e votimit janë vendimtare. Ato tregojnë se “Demokracia e Re” ka miratimin e popullit për të sunduar fortë dhe në formë autonome,” tha Mitsotakis, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.